Unapređenje izveštavanja o otpadu prema EU – bio i biorazgradivi otpad

Sastanak pod nazivom „Dalji razvoj indikatora za izveštavanje o ciljevima iz Programa upravljanja otpadom i Specifičnih planova implementacije direktiva“, sa posebnim fokusom na biootpad i biorazgradivi otpad, otvorio je Dušan Čarkić pomoćnik ministarke zaštite životne sredine.

U pitanju je aktivnost pružanja podrške Agenciji za zaštitu životne sredine na unapređivanju izveštavanja o otpadu, a u okviru ENVAP4 projekta.

Cilj skupa je bio da se predstavnicima Ministarstva i Agencije prezentuje metodološki pristup za izračunavanje indikatora u skladu sa zahtevima EU, pripremljen uz podršku eksperta na ENVAP4 projektu, profesora Gorana Boškovića sa Fakulteta inženjerskih nauka u Kragujevcu.

Prethodno je Darinka Borčević ispred Odeljenja za evropske integracije (MZŽS) dala pregled 15 indikatora za izveštavanje prema Pregovaračkoj poziciji, od kojih je 5 dostupno zahvaljujući prethodnoj podršci ENVAP-a. Istakla je da će ukupno 7 indikatora biti dostupno ukoliko budu prihvaćeni kako su predstavljeni danas, dok su dalje aktivnosti potrebne za još 5 indikatora.

Profesor Bošković je govorio o pripremi podataka o otpadu i metodološkom pristupu za izračunavanje indikatora u skladu sa zahtevima EU. Predstavio je nove indikatore, među kojima su stepen reciklaže bio-otpada, ukupna količina odloženog biorazgradivog otpada, udeo deponovanog otpada na nesanitarnim deponijama u odnosu na ukupno deponovani otpad i ukupno generisani otpad, kao i pokrivenost uslugom sakupljanja i razdvojenog sakupljanja otpada.

Nebojša Redžić, načelnik Odeljenja za nacionalni registar izvora zagađivanja u Agenciji za zaštitu životne sredine, je rekao da predstavljena metodologija u potpunosti ispunjava uslove za dostavljanje podataka o bio-otpadu Eurostatu i da je sledeći korak priprema metodologije u formi rešenja koje će Agencija usvojiti kao okvir za izveštavanje. Dodao je da je uloga Ministarstva u uspostavljanju sistema upravljanja bio-otpadom ogromna i nezamenljiva, iako je to neopasan otpad kojim se upravlja na lokalnom nivou.

Kada su u pitanju opštine, naglašeno je da je neophodno unaprediti kvalitet izveštaja i podataka koje lokalne samouprave na godišnjem nivou dostavljaju Agenciji.

Takođe, kako bi se sprovele neke od datih preporuka za izračunavanje indikatora, biće potrebno izmeniti i dopuniti pojedine obrasce za izveštavanje. Da bi do toga došlo potrebno je da relevantna podzakonska akta budu usvojena i informacioni sistem Agencije prilagođen novom pristupu pre početka izveštajnog perioda, odnosno, do kraja godine.

Zaključeno je da upravljanje biorazgradivim otpadom ima poseban značaj, jer čini više od polovine deponovanog otpada. Frakcija bio-otpada ima najveći udeo u komunalnom otpadu u Srbiji (39.3%), što značajno utiče na niske vrednosti stepena reciklaže (16.78%) i visoke vrednosti deponovanja (77.98%).

Ovaj veb sajt koristi kolačiće kako bi pružio bolje iskustvo, dodatke za društvene mreže i za analizu saobraćaja. Saglasni ste sa korišćenjem kolačića ukoliko nastavite da koristite ovaj veb sajt.